Eventy

Świąteczne

FOCACCIA ALLA GENOVESE

Już od jakiegoś czasu miałem upiec focaccię ale ciągle jakieś danie było ważniejsze, a to ryby, a to mięsa ciągle coś 🙂  Dziś był taki dzień, że mogłem poświęcić trochę czasu na przygotowanie oryginalnej Focacci.
W naszych warszawski, pseudo-włoskich restauracja spotykam czasem dziwne wersje chlebków, pit, podpłomyków przeróżnie przygotowanych lub kupowanych gotowców i odgrzewanych w piekarniku. Szczerze przyznam iż wolę tę oryginalną, jest najlepsza 🙂

To co dziś robiłem było od podstaw. Mąka Grano Tenero do pizzy,  lepsza byłaby Manitoba ale i tak ta świetnie się nadała.

 

Składniki:
  • 600 gr. mąki
  • 400 ml wody
  • 40 gr. Oliwy extra vergine
  • 15 gr. sól morska drobna
  • 2 łyżeczki  cukru lub łyżka miodu
  • 25 gr. drożdże
  • sól morska gruba
  • 100 ml oliwy extra vergine do smarowania ciasta i blachy
Przygotowanie:
Mieszamy wodę z oliwą, solą, dosypujemy połowę mąki, mieszamy w robocie planetarnym aż składniki się połączą, dodajemy rozkruszone drożdże i dalej mieszamy. Następnie dodajemy drugą część mąki i dalej mieszamy w robocie.
Ugniatamy ciasto na podsypanej odrobiną mąki stolnicy. Dalej będziemy używać blachy z piekarnika, smarujemy ją oliwą i układamy ciasto. Rozciagamy na delikatnie ale tylko troszeczkę, smarujemy dobrze oliwą i odstawiamy do rośniecia ( ja odstawiłem do podgrzanego chwilę piekarnika a potem go wyłączyłem ). Czas rośnięcia 90 minut. Wyjmujemy dobrze rozciągamy na blasze i smarujemy od góry pędzlem z oliwą i całość ciasta posypujemy solą morską. Odstawiamy na 30 minut aby dalej wyrosła w ciepłe miejsce. Następnie palcami robimy wgniecenia na całej powierzchni blachy i szczodrze polewamy ciasto od góry oliwa z oliwek
( równomiernie). Następnie spryskujemy wodą ze zraszacza dzięki czemu nasza focaccia będzie bardziej chrupiąca po wypieku.

Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 15-25 minut – to ważne abyście obserwowali wasza focaccie gdyż każdy piekarnik jest inny i w jednych będzie ona gotowa po 15 minutach a w innych będzie musiała być trzymana aż do 30 minut.

Następnie odklejamy focaccie od blachy ( po to smarowaliśmy na początku blachę oliwą ). Odstawiamy na kratkę wyjętą z piekarnika i dajemy jej wystygnąć dzięki temu dół focacci też będzie chrupiący.

 

Pozdrawiam
Paweł
Facebook

Instagram
Pinterest